Skip to content

Jeffers Online Vet Pharmacy

Jeffers online pharmacy prioritizes both your pet’s well-being and your time. Your pet comes first and your time is important. Make the switch to Jeffers today and discover easier animal care solutions from an attentive, caring Pharmacy team.

Shop Rx Meds by Animal

Quality Vet Pharmacy & Prescription Pet Medication from Trusted Brands

How to Order Prescriptions?

Get Prescription from Your Vet

Prescriptions cannot be processed without a valid prescription from your vet.

Find Your Medication

Add prescriptions to your cart like any other product. Be sure quantity matches what's been prescribed.

Add Vet & Pet Information

We will contact your veterinarian to verify the prescription.

Check out

It's that simple! We'll also handle any needed refills.

Filters

Rx Biomox Oral Suspension, 50mg/ml x 15 ml bottle

Biomox
Original price $10.29 - Original price $10.29
Original price $10.29
$10.29
$10.29 - $10.29
Current price $10.29

Rx Biomox® Oral Suspension Biomox Oral Suspension is a broad-spectrum antibiotic for use in dogs only. Biomox is a semi-synthetic broad-spectr...

View full details

Rx Azathioprine (Generic) Tablets for Dogs & Cats, 50mg x 100 Tablets

Pet's Choice Pharmacy
Original price $34.99 - Original price $34.99
Original price $34.99
$34.99
$34.99 - $34.99
Current price $34.99
$0.35 / tablet

Rx Azathioprine Tabs RX only. Azathioprine is a prescription medication used in dogs and cats for the treatment of autoimmune diseases in dogs and ...

View full details

Rx Ampicillin Injection (Generic), 1 gm vial for Horses, Dogs, & Cats

Varies
Original price $14.99 - Original price $14.99
Original price $14.99
$14.99
$14.99 - $14.99
Current price $14.99

Rx Ampicillin, 1 g RX Only Ampicillin sodium is a semisynthetic penicillin with a broad spectrum of activity. Ampicillin is derived from the penici...

View full details

Rx Amikacin Sulfate (Generic) Injection 1gm/4ml, 10 x 4ml vials

Pet's Choice Pharmacy
Original price $399.99 - Original price $399.99
Original price $399.99
$399.99
$399.99 - $399.99
Current price $399.99
$40.00 / mL

Rx Amikacin 1g/4ml Injection, 10 x 4ml Vials Amikacin is an injectable antibiotic used to treat serious bacterial infections in dogs, cats, horses,...

View full details

Rx MalAcetic Ultra Spray Conditioner for Dogs, Cats, & Horses, 8 oz

MalAcetic
Original price $41.41 - Original price $41.41
Original price $41.41
$41.41
$41.41 - $41.41
Current price $41.41
$5.18 / oz

Rx MalAcetic Ultra Spray Conditioner, 8 oz MalAcetic Ultra Spray Conditioner is a leave-on, dry-on, ALCOHOL- and PEG-FREE conditioner that works to...

View full details

Rx Famotidine (Generic) Tablets for Dogs & Cats, 10 mg x 70 ct

Famotidine
Original price $14.99 - Original price $14.99
Original price $14.99
$14.99
$14.99 - $14.99
Current price $14.99
$0.21 / tablet

Rx Famotidine Tablets, 10 mg x 70 ct Famotidine is in a class of drugs called H2 receptor antagonists. It is used to decrease the amount of stomach...

View full details

Rx Gris-PEG Tabs, 125 mg x 100 ct

Gris-PEG
Original price $299.99 - Original price $299.99
Original price $299.99
$299.99
$299.99 - $299.99
Current price $299.99

Gris-PEG Tablets, 125 mg x 100 ct Griseofulvin, also known as Gris-PEG is indicated for the treatment of the following ringworm infections; tineaco...

View full details

Rx Baytril Otic (enrofloxacin/silver sulfadiazine) for Dogs, 15 ml

Baytril
Original price $27.99 - Original price $27.99
Original price $27.99
$27.99
$27.99 - $27.99
Current price $27.99
$1.87 / mL

Rx Baytril Otic Baytril Otic is a topical emulsion that is indicated for the treatment of canine otitis externa due to bacterial and fungal organis...

View full details

Rx Vitamin A & D (Generic) Injection for Swine, Sheep, & Cattle, 100 mL

Vedco
Original price $20.99 - Original price $20.99
Original price $20.99
$20.99
$20.99 - $20.99
Current price $20.99
$0.21 / mL

Rx Vitamin A & D Injection, 100 mL A water emulsifiable solution to be used as a supplemental source of vitamins A and D in cattle, sheep and s...

View full details

Rx Buscopan Injectable Solution for Horses, 50 mL

Boehringer Ingelheim
Original price $129.99 - Original price $129.99
Original price $129.99
$129.99
$129.99 - $129.99
Current price $129.99
$2.60 / mL

Rx Buscopan Injectable Solution for Horses Buscopan Injectable Solution is indicated for the control of abdominal pain (colic) associated with spas...

View full details

Rx Flunazine (flunixin meglumine) Equine Paste x 30gm tube

Pet's Choice Pharmacy
Original price $27.99 - Original price $27.99
Original price $27.99
$27.99
$27.99 - $27.99
Current price $27.99
$0.93 / gram

Rx Flunazine Equine Paste x 30gm tube Flunazine is an anti-inflammatory oral paste designed for use in horses. It alleviates pain and discomfort to...

View full details

Rx Chondroprotec (polysulfated glycosaminoglycan) 1000mg x 10 ml vial for Dogs, Cats, & Horses

Pet's Choice Pharmacy
Original price $89.99 - Original price $89.99
Original price $89.99
$89.99
$89.99 - $89.99
Current price $89.99
$9.00 / mL

Rx Chondroprotec 1000mg x 10 ml vial Chondroprotec is a sterile solution used to aid in the treatment of wounds, lesions, burns and other trauma in...

View full details

Rx Tylan 50 Injection, 100 mL

Elanco
Original price $24.99 - Original price $24.99
Original price $0.00
$24.99
$24.99 - $24.99
Current price $24.99

Rx Tylan 50 Injectable Tylan 50 Injectable by Elanco is a trusted antibiotic solution designed for use in cattle and swine, targeting a variety of ...

View full details

Rx Surolan Otic Suspension for Dogs, 15ml Bottle

Surolan
Original price $40.19 - Original price $40.19
Original price $40.19
$40.19
$40.19 - $40.19
Current price $40.19
$2.68 / mL

Rx Surolan Otic Suspension Surolan Otic Suspension treats dogs suffering from canine otitis externa. This is a chronic inflammation of the external...

View full details

Rx Tamiflu, 75mg x 10 Capsules

Pet's Choice Pharmacy
Original price $274.99 - Original price $274.99
Original price $274.99
$274.99
$274.99 - $274.99
Current price $274.99

Rx Tamiflu Capsules Tamiflu is an antiviral medication. The active ingredient in Tamiflu, Oseltamivir phosphate attacks parvo and prevents it from ...

View full details

Rx Timolol Opth Solution 0.5%, 10ml Bottle

Pet's Choice Pharmacy
Original price $21.99 - Original price $21.99
Original price $21.99
$21.99
$21.99 - $21.99
Current price $21.99

Rx Timolol Opth Solution 0.5%, 10ml Bottle Timolol is used to treat high pressure inside the eye due to glaucoma (open angle-type) or other eye dis...

View full details

Rx Sochlor Opth Ointment, 5%, 1/8 oz

Pet's Choice Pharmacy
Original price $29.99 - Original price $29.99
Original price $29.99
$29.99
$29.99 - $29.99
Current price $29.99

Rx Sochlor 5% Ointment, 3.5g Sodium Chloride Ophthalmic Ointment for dogs supports temporary relief of corneal edema. Sodium chloride ointment is u...

View full details

Rx MethylPREDNISolone Acetate, 40mg/ml x 5ml vial

Depomedrol
Original price $49.99 - Original price $49.99
Original price $49.99
$49.99
$49.99 - $49.99
Current price $49.99
$10.00 / mL

Rx Methylprednisolone 40mg/ml x 5ml vial Methylprednisolone is an anti-inflammatory medication, is a glucocorticoid (known as a steroid) that can b...

View full details

Rx Dripvet IV Set, 15 Drop, 100 inch, Not Vented, No Needle, 1 Port

I.V.
Original price $4.99 - Original price $4.99
Original price $0.00
$4.99
$4.99 - $4.99
Current price $4.99

Rx Dripvet IV Set Dripvet IV Set features a universal kink resistant tubing with smooth action roller clamp, Y injection site and is compatible wit...

View full details

Rx Solution Set with Duo Vent Spike, IV vent Set 103"

Baxter
Original price $5.99 - Original price $5.99
Original price $5.99
$5.99
$5.99 - $5.99
Current price $5.99

Rx Baxter Healthcare Solution Set with Duo Vent Spike, IV vent Set 103" 103", Injection site male luer lock adapter with retractable collar.For use...

View full details

Rx DexmedVet Injection (Dexmedetomidine Hydrochloride), 0.5 mg/mL, 10 mL

Cronus Pharma
Original price $149.99 - Original price $149.99
Original price $0.00
$149.99
$149.99 - $149.99
Current price $149.99

Rx DexmedVet™ Injectable Solution 0.5 mg/mL, 10 mL Generic equivalent to Dexdomitor® Rx DexmedVet™ Injection is a prescription sedative, analgesic,...

View full details

Rx Levetiracetam (Generic Keppra®) Oral Solution for Dogs & Cats, 100 mg/mL

Levetiracetam
Original price $17.99 - Original price $17.99
Original price $17.99
$17.99
$17.99 - $17.99
Current price $17.99

Rx Levetiracetam (Generic) Oral Solution USP, 100 mg/mL, 16 oz Rx Levetiracetam Oral Solution is a prescription anticonvulsant medication used to h...

View full details

Rx Oxcarbazepine Extended-Release Tablets, 300 mg, 100 Count

Oxcarbazepine
Original price $12.99 - Original price $12.99
Original price $0.00
$12.99
$12.99 - $12.99
Current price $12.99

Rx Oxcarbazepine ER Tablets, 300 mg, 100 ct Rx Oxcarbazepine Extended-Release Tablets are a prescription anticonvulsant medication used by veterina...

View full details

Rx Bexacat (Bexagliflozin) Flavored Tablets for Cats, 15 mg

Elanco
Original price $144.30 - Original price $144.30
Original price $0.00
$144.30
$144.30 - $144.30
Current price $144.30

Rx Bexacat Diabetes Medication for Cats, 15 mg Tablets Bexacat® is a prescription oral medication designed to help manage diabetes in cats weighin...

View full details

Need Help?

How can I contact someone for help?

Please call 1-800-533-3377 or use live chat.

What Pharmacy are we using?

We've partnered with Pet's Choice Pharmacy for prescriptions, so you can find your animal's medical needs in one place - vaccines, Rx meds, medical supplies, and other animal supplies - all at jeffers.com.

Your animal's health is important to you and that's why we've made animal health our priority. At Jeffers, we carry a variety of Rx pet meds for flea and tick, allergies, arthritis, dermatitis, heartworms, hookworms, infection, inflammation, itching, and more.

Shop confidently with a wide variety of vet pharmacy prescriptions like Apoquel for allergies and dermatitis, Nexgard for fleas and ticks, Equioxx for horse arthritis, Heartgard for heartworms, Bravecto for fleas and ticks, Prascend for horse pituitary pars intermedia disorder, Banamine for horse inflammation and pain, Simparica for fleas and ticks, Trifexis for heartworms, Adequan for arthritis, Panacur for deworming, and much more.

Pet's Choice Pharmacy is a member of the National Board of Pharmacies (NABP) and is .Pharmacy verified. They are committed to delivering the highest ethical pharmacy practices and excellent pharmaceutical care for achieving the best optimal health for your pet and animals. Their licensed pharmacy team can fill your animal's prescription, refill prescriptions, and request prescription transfers.

Shop prescription medication for your pets and farm animals at Jeffers!

Interested in Pharmacy Pet Medicine?

Explore prescription medicine targetted to specific animals to accommodate their needs better. Within our catalog, you can find prescribed meds fordogs, cats, horses, cattle, swine, goats, sheep and many more.

Can I purchase Vet Pharmacy on a regular basis?

Yes, it's available for purchase through our store. Add it to your cart and explore related items in our collections. Enroll in a subscription to ensure you never miss a refill!

Can I purchase Pharmacy online?

Simply add the item to your cart to check if it qualifies for free shipping. Many of our farm & pet items are eligible!

How to order pet medicine online?

To order pet medicine at Jeffers, you first get a prescription from your vet, then browse the Pharmacy collection and add the medications to your cart. There are options for all animals including dogs, cats, horses, livestock, reptiles and small animals. At checkout, you enter your vet and pet details; Jeffers’ pharmacy partner will then verify the prescription before shipping your order.

Where to buy pet medications online?

You can buy prescription pet meds online at Jeffers’ Vet Pharmacy collection, which includes meds for dogs, cats, horses, livestock, reptiles, and more, all in one convenient place and backed by a licensed pharmacy team.

How to get a vet prescription online?

Medical prescriptions must come from a veterinarian who has examined your pets or animals. Once your vet writes the prescription, you can have Jeffers’ pharmacy partner verify and fill it online through Jeffers’ Pharmacy checkout process.

Where can i get pet prescriptions filled?

After your vet issues a prescription, Jeffers’ online pharmacy can process and fill the order for you when you add the prescribed meds to your cart and provide vet contact info for verification.

How to register pet with online veterinary pharmacy?

To register your pet for prescriptions at Jeffers’ pharmacy, you simply create an account on our website here at Jeffers, add the prescription medications you need to your cart, and input your pet’s and vet’s details. The pharmacy team will verify the prescription and store the medication history for refills.

Will online pet pharmacy accept scanned prescriptions?

Jeffers’ pharmacy partner offers several ways to submit prescriptions: contacting your vet for you, mailing the original prescription, or having your vet fax it directly. A scanned copy may be accepted depending on the pharmacy’s policies, but the fastest route is direct verification through your vet.

How online vet pharmacies verify prescriptions?

Jeffers’ pharmacy contacts your veterinarian using the contact information you provide to verify the prescription before dispensing. This is a standard practice for legitimate online pharmacies to ensure a valid prescription exists.

What states allow online vet prescriptions?

In the U.S. online vet pharmacies like Jeffers’ can dispense medications if a valid prescription is issued by a licensed veterinarian in compliance with Federal and State regulations. The specific rules vary by state, but Jeffers’ process follows these legal requirements nationwide.

Can you buy pet prescriptions online?

Yes. Once your vet provides a valid prescription, Jeffers’ online pet pharmacy collections allow you to purchase and have the medication shipped directly to you.

How do online pet pharmacies ensure medication authenticity?

Jeffers works with licensed pharmacists and a pharmacy partner that’s a member of the National Association of Boards of Pharmacy, which helps ensure licensed dispensing practices, safe handling, and authentic medications, which is a core part of online pharmacy safety.A legitimate online pet pharmacy will require valid vet prescriptions, have clear contact info, work with licensed pharmacists, and follow regulatory standards. Jeffers’ Pharmacy partners with a licensed pharmacy and makes the prescription process transparent, which helps ensure you’re ordering safe, authentic meds.