Skip to content

Horse Fly & Insect Control

Filters

Wipe II Fly Spray with Citronella

Farnam
Original price $25.99 - Original price $131.94
Original price $25.99 - Original price $131.94
Original price $25.99
$22.95 - $131.94
$22.95 - $131.94
Current price $22.95
$0.69 – $0.72 / oz

Free Shipping over $49

Wipe® II with CitronellaFly spray Contains 0.1% Pyrethrins, 1% Citronella, 1% Piperonyl Butoxide to repel and kill stable, horse, face, deer, house...

View full details

Amigo Airflow Horse Fly Sheet

Amigo
Original price $170.00
Original price $170.00 - Original price $170.00
Original price $170.00
$159.95
$159.95 - $159.95
Current price $159.95

Free Shipping

Extra 10% off. Applied at checkout

Amigo Airflow Fly Sheet The Amigo Airflow is the perfect combination sheet to protect your horse from UV rays and insects. It has a cotton and poly...

View full details

Coolcore Cooling Horse Fly Mask with Ears

Synergy
Original price $29.49 - Original price $29.49
Original price $29.49
$29.49
$29.49 - $29.49
Current price $29.49

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

Coolcore Cooling Fly Mask The Coolcore Cooling Fly Mask is designed to keep your horse dry, comfortable, and protected from flies. Made with CoolCo...

View full details

Weatherbeeta ComFITec Durable Mesh Horse Fly Mask with Nose

Weatherbeeta
Original price $32.99
Original price $32.99 - Original price $32.99
Original price $32.99
$31.95
$31.95 - $31.95
Current price $31.95

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

WeatherBeeta ComFiTec Durable Mesh Horse Fly Mask With Nose The WeatherBeeta ComFiTec Durable Mesh Mask With Nose offers effective fly and UV prote...

View full details

Repel-X Insecticide & Repellent Spray, Quart

Farnam
Original price $20.49
Original price $20.49 - Original price $20.49
Original price $20.49
$15.99
$15.99 - $15.99
Current price $15.99
$0.50 / oz

Free Shipping over $49

Repel-X Repel-X insecticide and repellent is a ready-to-use, water based formula for horses, dogs and their premises. Repel-X Fly Spray is s...

View full details

eZall Natural Fly Spray for Horses & Livestock

Weaver
Original price $19.29 - Original price $48.19
Original price $19.29
$19.29 - $48.19
$19.29 - $48.19
Current price $19.29
$0.38 – $0.60 / oz

eZall Natural Fly Spray eZall Fly Spray has combined science and technology with Mother Nature. This powerful defense against pesky flies and insec...

View full details

Farrier's Wife Stop the Stomp Spray - Natural Pest Relief

Farrier's Wife
Original price $26.99
Original price $26.99 - Original price $26.99
Original price $26.99
$23.62
$23.62 - $23.62
Current price $23.62
$0.74 / oz

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

Farrier's Wife Stop the Stomp, 32 oz Farrier's Wife Stop the Stomp is a unique blend of essential oils and natural coat conditioning ingredients th...

View full details

Weatherbeeta ComFITec Deluxe Fine Mesh Horse Fly Mask with Ears & Nose

Weatherbeeta
Original price $32.99 - Original price $35.00
Original price $32.99 - Original price $35.00
Original price $32.99
$19.95 - $29.95
$19.95 - $29.95
Current price $19.95

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

WeatherBeeta ComFiTec Deluxe Fine Mesh Fly Mask with Ears & Nose The WeatherBeeta ComFiTec Deluxe Fine Mesh Fly Mask provides comfortable summ...

View full details

Weatherbeeta Prime Luxe Ear Bonnet for Horses With Printed Trim

Weatherbeeta
Original price $22.00 - Original price $29.95
Original price $22.00 - Original price $29.95
Original price $22.00
$12.95 - $22.00
$12.95 - $22.00
Current price $12.95

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

WeatherBeeta Prime Luxe Ear Bonnet, Full WeatherBeeta Prime Luxe Leopard Ear Bonnet is a fly veil with high density cotton drill ears for noise red...

View full details

Permethrin 10% Livestock & Premise Fly Spray, EC

Durvet Inc
Original price $15.99 - Original price $24.99
Original price $0.00
$15.99 - $24.99
$15.99 - $24.99
Current price $15.99
$0.78 – $1.00 / oz

Free Shipping over $49

Durvet Permethrin 10% EC - Fly Control for Livestock Durvet’s Permethrin 10% is a long-lasting livestock and premise spray that provides knockdown...

View full details

Pro-Force Fly Spray by Manna Pro, 32 oz

Manna Pro
Original price $19.50 - Original price $44.75
Original price $19.50
$19.50 - $44.75
$19.50 - $44.75
Current price $19.50

Free Shipping over $49

Pro-Force Fly Spray, 32 oz This powerful, water-based formula delivers rapid knockdown and long-lasting protection for horses, ponies, and dogs. It...

View full details

BugPellent Fly & Tick Spray

BugPellent
Original price $18.99 - Original price $18.99
Original price $18.99
$18.99
$18.99 - $18.99
Current price $18.99
$0.59 / oz

Free Shipping over $49

BugPellent Fly Spray, 32 oz Water-based, all natural and is made with essential oils and effectively controls flies, ticks, mosquitoes and gnats. I...

View full details

Prozap Fly-Die Defense

Prozap
Original price $18.49 - Original price $95.94
Original price $18.49
$18.49 - $95.94
$18.49 - $95.94
Current price $18.49
$0.50 – $0.58 / oz

Free Shipping over $49

Prozap Fly-Die Defense Prozap Fly-Die Defense is a synergized, dual active ready-to-use equine spray with Goldshine technology. Extremely effective...

View full details

Amigo Ripstop Hoody Horse Fly Sheet - Lightweight, UV & Insect Protection with Integrated Neck Cover

Amigo
Original price $170.00
Original price $170.00 - Original price $170.00
Original price $170.00
$159.95
$159.95 - $159.95
Current price $159.95

Free Shipping

Extra 10% off. Applied at checkout

Amigo Ripstop Hoody Horse Fly Sheet The Amigo Ripstop Hoody acts as your summer superhero barrier from all those annoying summer skin irritations w...

View full details

Professional's Choice Theramic Therapy Horse Fly Sheet

Professional's Choice
Original price $175.99 - Original price $175.99
Original price $175.99
$175.99
$175.99 - $175.99
Current price $175.99

Free Shipping

Extra 10% off. Applied at checkout

Professional's Choice Theramic Fly Sheet Theramic therapy meets fly protection in this versatile Theramic fly sheet. Theramic yarn is woven into du...

View full details

Cashel Quiet-Ride Bug Armor for Horses - 2 Piece Riding Fly & Insect Protection Set

Cashel
Original price $99.99
Original price $99.99 - Original price $99.99
Original price $99.99
$89.99
$89.99 - $89.99
Current price $89.99

Free Shipping

Cashel Quiet-Ride Bug Armor - Horse Riding Fly Protection, 2 Piece Set The Cashel Quiet-Ride Bug Armor is designed to help protect horses from bit...

View full details

Cashel Comfort Ears Fly Protection for Horse Ears

Cashel
Original price $23.99
Original price $23.99 - Original price $23.99
Original price $23.99
$21.99
$21.99 - $21.99
Current price $21.99

Free Shipping over $49

Comfort Ears for Horses by Cashel Comfort Ears are designed to provide your horse with effective relief from the annoyance of head tossing caused b...

View full details

Miniature Fly Mask Without Ears

JT International
Original price $13.88
Original price $13.88 - Original price $13.88
Original price $13.88
$11.95
$11.95 - $11.95
Current price $11.95

Free Shipping over $49

Miniature Fly Mask Without Ears The Miniature Horse Fly mask without Ears is the perfect miniature fly mask to keep pests of your horse's face and ...

View full details

WeatherBeeta ComFITec Luxe Bug Eye Saver with Ears & Nose

WeatherBeeta
Original price $35.00
Original price $35.00 - Original price $35.00
Original price $35.00
$29.95
$29.95 - $29.95
Current price $29.95

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

WeatherBeeta ComFITec Luxe Bug Eye Saver with Ears & Nose The WeatherBeeta ComFiTec Luxe Bug Eye Saver With Ears and Nose offers soft and light...

View full details

Screw Worm Aerosol Spray for Fly & Pest Control, 12 oz

Durvet Inc
Original price $11.99 - Original price $11.99
Original price $0.00
$11.99
$11.99 - $11.99
Current price $11.99
$1.00 / oz

Free Shipping over $49

Durvet Screw Worm Aerosol, 12 oz Durvet Screw Worm Aerosol is a powerful pest control spray effective against screw worms, ear ticks, and a variety...

View full details

Professional's Choice Satin Ear Bonnets for Horses

Professional's Choice
Original price $40.95
Original price $40.95 - Original price $40.95
Original price $40.95
$39.99
$39.99 - $39.99
Current price $39.99

Free Shipping over $49

Professional's Choice Satin Ear Bonnets for Horses The Satin Ear Bonnets are beautiful horse bonnets featuring rope and crystal piping with elegan...

View full details

Cashel Crusader Fly Mask Without Ears with Long Nose

Cashel
Original price $36.99
Original price $36.99 - Original price $36.99
Original price $36.99
$33.99
$33.99 - $33.99
Current price $33.99

Free Shipping over $49

Crusader Fly Mask Without Ears with Long Nose The standard for comfort, the Crusader Fly Mask is crafted from soft-coated nylon micromesh, ensuring...

View full details

Cashel Crusader Fly Mask with Ears for Horses, Durable Micromesh UV Protection

Cashel
Original price $19.99 - Original price $36.99
Original price $19.99 - Original price $36.99
Original price $0.00
$19.99 - $33.99
$19.99 - $33.99
Current price $19.99

Free Shipping over $49

Cashel Crusader Fly Mask with Ears for Horses The Cashel Crusader Fly Mask with Ears sets the standard for comfort, protection, and fit. Crafted fr...

View full details

ClariFly Larvicide Top-Dress Fly Control, 15 lbs

Farnam
Original price $29.99 - Original price $29.99
Original price $29.99
$29.99
$29.99 - $29.99
Current price $29.99

ClariFly Larvicide Top-Dress Fly Control, 15 lbs ClariFly Larvicide Top-Dress Fly Control is a highly effective, feed-through larvicide that contai...

View full details

Cashel Crusader Fly Mask for Horses with Forelock Hole and UV Sun Block

Cashel
Original price $29.99 - Original price $34.99
Original price $29.99 - Original price $34.99
Original price $29.99
$27.99 - $31.99
$27.99 - $31.99
Current price $27.99

Free Shipping over $49

Crusader Fly Mask The standard for comfort, the Crusader Fly Mask is crafted from soft-coated nylon micromesh, making it both durable and comfortab...

View full details

WeatherBeeta ComFITec Double Dart Deluxe Fly Mask with Ears & Nose

WeatherBeeta
Original price $39.00
Original price $39.00 - Original price $39.00
Original price $39.00
$34.95
$34.95 - $34.95
Current price $34.95

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

WeatherBeeta ComFiTec Double Dart Deluxe Fly Mask with Ears & Nose Keep your horse protected and comfortable with the WeatherBeeta ComFiTec Dou...

View full details

WeatherBeeta ComFITec Double Dart Deluxe Fly Mask with Ears

WeatherBeeta
Original price $38.00
Original price $38.00 - Original price $38.00
Original price $38.00
$32.95
$32.95 - $32.95
Current price $32.95

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

WeatherBeeta ComFiTec Double Dart Deluxe Fly Mask with Ears The WeatherBeeta ComFiTec Double Dart Deluxe Fly Mask with Ears provides superior prote...

View full details

Cashel Quiet Ride Fly Mask with Long Nose

Cashel
Original price $36.99
Original price $36.99 - Original price $36.99
Original price $36.99
$33.99
$33.99 - $33.99
Current price $33.99

Free Shipping over $49

Quiet Ride Fly Mask with Long Nose The Quiet Ride Fly Mask with Long Nose is designed to reduce head tossing and insect-related stress while riding...

View full details

Cashel Quiet Ride Fly Mask with Long Nose & Mule Ears

Cashel
Original price $39.99
Original price $39.99 - Original price $39.99
Original price $39.99
$36.99
$36.99 - $36.99
Current price $36.99

Free Shipping over $49

Quiet Ride Fly Mask with Long Nose & Mule Ears The Quiet Ride Fly Mask with Long Nose and Mule Ears is designed to eliminate head tossing and s...

View full details

Cashel Quiet Ride Fly Mask with Ears for Horses, Lightweight Riding Protection

Cashel
Original price $27.99 - Original price $34.99
Original price $27.99 - Original price $34.99
Original price $27.99
$24.99 - $31.99
$24.99 - $31.99
Current price $24.99

Free Shipping over $49

Cashel Quiet Ride Fly Mask with Ears for Horses The Cashel Quiet Ride Fly Mask with Ears offers trusted fly protection in a lightweight, over-the-b...

View full details

Cashel Quiet Ride Horse Fly Mask for Insect Control & Protection

Cashel
Original price $27.99 - Original price $29.99
Original price $27.99 - Original price $29.99
Original price $27.99
$24.99 - $27.99
$24.99 - $27.99
Current price $24.99

Free Shipping over $49

Cashel Quiet Ride Horse Fly Mask Sensitive horses can have trouble with flies even while being ridden. To keep your ride safe and your horse comfor...

View full details

Horseware Newmarket Plus Fly Sheet

Horseware
Original price $210.00
Original price $210.00 - Original price $210.00
Original price $210.00
$199.95
$199.95 - $199.95
Current price $199.95

Free Shipping

Extra 10% off. Applied at checkout

Horseware Newmarket Plus Fly Sheet In celebration of Horseware Ireland's 40th anniversary, the Newmarket range has been revitalized! Showcasing the...

View full details

Horseware Newmarket Fly Mask without Ears

Horseware
Original price $35.00
Original price $35.00 - Original price $35.00
Original price $35.00
$29.95
$29.95 - $29.95
Current price $29.95

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

Horseware Newmarket Fly Mask without Ears In celebration of Horseware Ireland's 40th anniversary, the Newmarket range has been revitalised! Showcas...

View full details

Quiet Ride Fly Protection Belly Guard for Horses

Cashel
Original price $36.99
Original price $36.99 - Original price $36.99
Original price $36.99
$33.99
$33.99 - $33.99
Current price $33.99

Free Shipping over $49

Quiet Ride Belly Guard The Quiet Ride Belly Guard offers essential comfort and protection for horses on the go. Made from cool, lightweight mesh, i...

View full details

WeatherBeeta ComFiTec Airflow II Detach-a-Neck Fly Sheet - Breathable Mesh Horse Sheet with 75% UV Protection, Insect & Summer Coverage

WeatherBeeta
Original price $159.00
Original price $159.00 - Original price $159.00
Original price $159.00
$139.95
$139.95 - $139.95
Current price $139.95

Free Shipping

Extra 10% off. Applied at checkout

WeatherBeeta ComFITec Airflow II Detach-a-Neck Fly Sheet A great option for the sensibly blanketed horse that can be highly sensitive. The WeatherB...

View full details

Hook and Loop Extender for Fly Masks, Grey

Cashel
Original price $9.99 - Original price $9.99
Original price $9.99
$9.99
$9.99 - $9.99
Current price $9.99

Free Shipping over $49

Hook and Loop Extender for Fly Masks, Grey The Hook and Loop Extender is the perfect solution for adding up to 5 inches to your fly mask, enhancing...

View full details

Amigo Bug Rug Plus Fly Sheet for Horses

Amigo
Original price $142.95 - Original price $142.95
Original price $140.00
$142.95
$142.95 - $142.95
Current price $142.95

Free Shipping

Extra 10% off. Applied at checkout

Amigo Bug Rug Plus Fly Sheet Offering exceptional value, fly and UV protection, the Amigo® Bug Rug Fly Sheet is a soft, breathable, and lightweight...

View full details

Cashel Crusader Fly Mask with Long Nose & Mule Ears

Cashel
Original price $39.99
Original price $39.99 - Original price $39.99
Original price $39.99
$36.99
$36.99 - $36.99
Current price $36.99

Free Shipping over $49

Crusader Fly Mask with Long Nose & Mule Ears The standard for comfort. Soft coated nylon micromesh makes the Crusader Fly Mask durable, soft an...

View full details

Horseware Newmarket Fly Mask with Ears

Horseware
Original price $40.00
Original price $40.00 - Original price $40.00
Original price $40.00
$34.95
$34.95 - $34.95
Current price $34.95

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

Horseware Newmarket Fly Mask with Ears In celebration of Horseware Ireland's 40th anniversary, the Newmarket range has been revitalised! Showcasing...

View full details

Cashel Lightweight Fly Sheet for Horses

Cashel
Original price $185.99 - Original price $197.99
Original price $185.99 - Original price $197.99
Original price $185.99
$179.99
$179.99 - $179.99
Current price $179.99

Free Shipping

Lightweight Fly Sheet The Lightweight Fly Sheet is expertly designed for optimal use during peak insect activity, even on warmer days. Made from br...

View full details

Fly Sheet Belly Guard for Horses

Cashel
Original price $54.99
Original price $54.99 - Original price $54.99
Original price $54.99
$49.99
$49.99 - $49.99
Current price $49.99

Free Shipping

Fly Sheet Belly Guard from Cashel The Fly Sheet Belly Guard provides essential protection from chest to flank, targeting the areas where your horse...

View full details

WeatherBeeta ComFITec RipShield Plus Detach-a-Neck Fly Sheet

WeatherBeeta
Original price $169.00
Original price $169.00 - Original price $169.00
Original price $169.00
$139.99
$139.99 - $139.99
Current price $139.99

Free Shipping

Extra 10% off. Applied at checkout

WeatherBeeta ComFITec RipShield Plus Detach-a-Neck Fly Sheet The WeatherBeeta ComFiTec Ripshield Plus With Ultra Belly Wrap Fly Sheet is an excelle...

View full details

WeatherBeeta ComFITec Hexi Shield Combo Neck Fly Sheet

Weatherbeeta
Original price $199.00
Original price $199.00 - Original price $199.00
Original price $199.00
$169.95
$169.95 - $169.95
Current price $169.95

Free Shipping

Extra 10% off. Applied at checkout

WeatherBeeta ComFITec Hexi Shield Combo Neck Fly Sheet The WeatherBeeta ComFiTec Hexi Shield Combo Neck Fly Sheet is designed for superior protecti...

View full details

Dairy Bomb 55 Fly & Pest Insecticide, 25 oz

Durvet Inc
Original price $32.99
Original price $32.99 - Original price $32.99
Original price $32.99
$29.99
$29.99 - $29.99
Current price $29.99
$1.20 / oz

Free Shipping over $49

Durvet Dairy Bomb 55, 25 oz Durvet Dairy Bomb 55 is a powerful insecticide designed to control flying and crawling insects on cattle, horses, and ...

View full details

Cashel Economy Horse Fly Sheet with Neck Guard

Cashel
Original price $149.99
Original price $149.99 - Original price $149.99
Original price $149.99
$139.99
$139.99 - $139.99
Current price $139.99

Free Shipping

Economy Fly Sheet with Neck Guard Supersoft easy care polyester mesh blocks UV rays, offering protection from sun and insects. Shoulder darts, lini...

View full details

Cashel Economy Fly Mask with Ears, Gold

Cashel
Original price $30.99
Original price $30.99 - Original price $30.99
Original price $30.99
$27.99
$27.99 - $27.99
Current price $27.99

Free Shipping over $49

Cashel Economy Fly Mask with Ears, Gold The Economy Fly Mask with Ears offers great protection at an affordable price. Made from lightweight mesh, ...

View full details

Professional's Choice Theramic Therapy Horse Fly Neck Cover

Professional's Choice
Original price $69.99 - Original price $69.99
Original price $69.99
$69.99
$69.99 - $69.99
Current price $69.99

Free Shipping

Extra 10% off. Applied at checkout

Professional's Choice Theramic Neck Cover The Theramic fly neck cover pairs perfectly with the Theramic fly sheet, providing both fly protection...

View full details

SmartEquine SmartBug-Off Ultra Pellets

SmartEquine
Original price $71.53 - Original price $71.53
Original price $71.53
$71.53
$71.53 - $71.53
Current price $71.53

SmartEquine SmartBug-Off Ultra Pellets SmartEquine SmartBug-Off Ultra Pellets offer advanced protection and support for horses irritated by flies a...

View full details

Superior Horse Fly and Insect Control Solutions at Jeffers Pet

Jeffers Pet offers an extensive array of horse fly and insect control products, ensuring your horses remain comfortable and protected against pests. Our range includes high-quality solutions from leading brands like Farnam, Pyranha, and Absorbine, designed to cater to various equine needs.

Our selection features a variety of sprays, traps, and protective gear, each formulated to offer effective defense against flies, mosquitoes, and other insects. These products are ideal for use in different environments, from stables to pastures, providing comprehensive pest control. Our fly sprays offer long-lasting protection, while the traps are designed to reduce the pest population effectively.

In addition to sprays and traps, we also provide protective gear such as fly masks and fly sheets, ensuring your horse's comfort during peak insect seasons. These products are made with horse safety and comfort in mind, featuring durable materials and thoughtful designs.

At Jeffers Pet, we understand the importance of maintaining a pest-free environment for your horses. Our horse fly and insect control products are carefully selected to ensure the highest standards of quality and effectiveness.

Explore our collection and ensure your horses enjoy a peaceful, pest-free life.

How to control flies around horses

The most effective strategy starts with consistently removing manure and soiled bedding at least daily, ensuring proper drainage, and keeping feed areas clean and sealed. Beyond sanitation, horse owners can use fly traps, sticky tapes, automatic misting systems, fans to disrupt fly movement, and premise sprays throughout the barn, while also applying fly repellents directly to horses during turnout.

Is feed thru fly control safe for horses?

Feed-through fly control products, like those containing Diflubenzuron (the active ingredient in products like Solitude IGR), are generally considered safe for horses when used as directed, as they work by passing through the horse's digestive system and preventing fly larvae from developing in the manure rather than acting as a systemic insecticide. However, they should not be used in horses intended for human consumption, and it is always advisable to consult your veterinarian before introducing any new feed additive, particularly for pregnant mares, foals, or horses with known health conditions.

What is the best fly control for horses?

The best fly control for horses is widely regarded as an integrated pest management approach that combines feed-through fly control, topical fly sprays and wipe-on repellents for direct protection, fly masks and fly sheets as physical barriers, and barn-wide premise sprays or automatic misting systems to reduce the overall fly population. Combining multiple methods creates a significantly more effective and lasting solution.

What is the most effective fly control solution for horses?

Among the most highly regarded fly control products for horses are Pyranha Wipe N' Spray and Endure Sweat-Resistant Fly Spray for topical repellent use, Solitude IGR for feed-through fly control, and Ultra Shield EX for a broad-spectrum premise and horse spray. Shop them all at Jeffers.

What pest control is safe for horses?

Pest control products considered safe for use around horses include pyrethin and permethrin-based sprays when applied as directed, essential oil-based natural repellents for horses sensitive to chemicals and biological controls such as parasitic wasps that target fly pupae in manure. These do not pose any risk to horses or humans. It is important to avoid using products containing DEET in high concentrations, certain organophosphates, or any pesticide not explicitly labeled for equine use, as these can cause adverse reactions. Always read labels carefully and when in doubt, consult your veterinarian.

Interested in Horse Fly & Insect Control?

Protect your horse from flies and pests especially during spring and summer seasons with more of our fly and insect control collections available in our catalog including fly masks, fly sheets, fly sprays, and fly traps & baits.

Can I purchase Horse Fly & Insect Control online?

Absolutely. Don’t miss our top-rated Horse Grooming & Tack Supplies too! You might qualify for free shipping — just add the item to your cart to find out. Also, our Horse Essentials often include free delivery.

Free Shipping

Most orders $49+

Free Shipping
Give Us A Call

1-800-JEFFERS

Give Us A Call
Save Even MORE

with Jeffers Rewards!

Save Even MORE