Skip to content

Skin & Coat Care Meds & Supplies for Animals

Filters

Topical Fungicide, 32 oz

Durvet Inc
Original price $9.99 - Original price $9.99
Original price $0.00
$9.99
$9.99 - $9.99
Current price $9.99
$0.31 / oz

Free Shipping over $49

Topical Fungicide with Sprayer, 32 oz The Topical Fungicide with Sprayer is designed for use on cattle, sheep, goats, horses, dogs, and cats to aid...

View full details

Davis Pramoxine Anti-Itch Spray

Davis Manufacturing
Original price $10.66 - Original price $10.66
Original price $7.99
$10.66
$10.66 - $10.66
Current price $10.66

Free Shipping over $49

Davis Pramoxine Anti-Itch Spray, 8 oz For dogs, cats, puppies and kittens. Formulated for dogs, cats, puppies, and kittens, this spray contains 1% ...

View full details

Curicyn Gel Wound Treatment for Large Animals

Curicyn
Original price $32.99 - Original price $32.99
Original price $32.99
$32.99
$32.99 - $32.99
Current price $32.99

Free Shipping over $49

Curicyn Gel, 24 oz Curicyn is now in a sprayable, gel formula that will actually "stick" to the wound to promote rapid healing. The addition of ...

View full details

Davis Melaleuca Mist

Davis Manufacturing
Original price $21.38
Original price $21.38 - Original price $21.38
Original price $21.38
$17.35
$17.35 - $17.35
Current price $17.35

Free Shipping over $49

Davis Melaleuca Mist Itching Spray, 16 oz For dogs, cats, puppies and kittens. Designed for dogs, cats, puppies, and kittens, this soothing spray p...

View full details

Davis Hydrocortisone Spray

Davis Manufacturing
Original price $23.18
Original price $23.18 - Original price $23.18
Original price $23.18
$18.86
$18.86 - $18.86
Current price $18.86

Free Shipping over $49

Davis Hydrocortisone Spray, 4 oz For dogs and cats. Rapid relief of itching, biting and scratching. Non-stinging 1% Hydrocortisone. Reduces inflamm...

View full details

Davis Hydrocortisone Cream, 4.5 oz

Davis Manufacturing
Original price $15.41 - Original price $15.41
Original price $0.00
$15.41
$15.41 - $15.41
Current price $15.41

Free Shipping over $49

Davis Hydrocortisone Cream, 4.5 oz For dogs, cats, and horses. Davis Hydrocortisone Cream is a calming topical which provides relief for irritated ...

View full details

Forticept Maxi-Wash Plus Itch & Hot Spot Spray, 8 oz

Forticept
Original price $18.95 - Original price $18.95
Original price $16.99
$18.95
$18.95 - $18.95
Current price $18.95

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

Forticept Maxi-Wash Plus Itch & Hot Spot Spray, 8 oz Forticept Maxi-Wash Plus Itch & Hot Spot treatment for dogs, puppies, cats, kittens, a...

View full details

Simply Flax Ground Flaxseed for Horses

Manna Pro
Original price $38.55 - Original price $38.55
Original price $38.55
$38.55
$38.55 - $38.55
Current price $38.55
$4.82 / lb

Manna Pro Simply Flax Horse Supplement – Ground Flaxseed Support your horse's overall health and maintain a healthy, glossy coat with Manna Pro Sim...

View full details

Avo-Med Conditioning Spray, 17 oz

Kenic
Original price $7.99
Original price $7.99 - Original price $7.99
Original price $7.99
$7.03
$7.03 - $7.03
Current price $7.03
$0.41 / oz

Free Shipping over $49

Avo-Med Conditioning Pet Spray, 17 oz Help soothe and moisturize your pet's dry, irritated skin with Avo-Med Conditioning Pet Spray. Specially form...

View full details

Sulfodene 3-Way Ointment for Dogs, 2 oz

Farnam
Original price $11.99 - Original price $19.98
Original price $11.99 - Original price $19.98
Original price $11.99
$10.46 - $19.98
$10.46 - $19.98
Current price $10.46

Free Shipping over $49

Sulfodene 3-Way Ointment for Dogs, 2 oz First aid ointment helps prevent infection, relieves pain and provides a barrier against insects and germs....

View full details

Gleam & Gain Supreme 60 Coat & Weight Gain Supplement for Horses

Adeptus
Original price $44.99 - Original price $213.99
Original price $44.99 - Original price $213.99
Original price $44.99
$35.95 - $170.95
$35.95 - $170.95
Current price $35.95
$0.53 – $0.75 / serving

Free Shipping over $49

Gleam & Gain® Supreme 60 Advanced and concentrated version of Gleam & Gain contains 60% fat from healthy sources that provide high quali...

View full details

MiconaHex+Triz Mousse for Dogs, Cats & Horses

MiconaHex+Triz
Original price $36.37 - Original price $36.37
Original price $36.37
$36.37
$36.37 - $36.37
Current price $36.37
$5.12 / oz

Free Shipping over $49

Dechra MiconaHex+Triz Mousse for Dogs, Cats, and Horses Dechra MiconaHex+Triz Mousse is a user-friendly, veterinary-formulated solution for pets wi...

View full details

HomeoPet Hot Spots

Homeopet
Original price $23.95
Original price $23.95 - Original price $23.95
Original price $23.95
$19.49
$19.49 - $19.49
Current price $19.49

Free Shipping over $49

HomeoPet Hot Spots Medicated to relieve hot spots that are red, oozing or dry and flaky. Supports healing where hair loss occurs from chewing and l...

View full details

Banixx Pet Wound Care Cream with Marine Collagen

Banixx
Original price $21.99 - Original price $29.99
Original price $21.99
$21.99 - $29.99
$21.99 - $29.99
Current price $21.99
$5.50 – $7.50 / oz

Free Shipping over $49

Banixx Pet Wound Care Cream Banixx Pet Wound Care Cream is a gentle yet effective antimicrobial skin care solution designed to support the recovery...

View full details

Ceragyn Wound & Skin Formula Antimicrobial Spray for Pets & Livestock

Ceragyn
Original price $10.99 - Original price $31.99
Original price $10.99 - Original price $31.99
Original price $10.99
$10.99 - $26.99
$10.99 - $26.99
Current price $10.99
$2.25 – $5.50 / oz

Free Shipping over $49

Ceragyn Wound and Skin Formula for Pets Ceragyn Wound and Skin Formula is a gentle yet powerful topical spray designed to support healing and skin ...

View full details

TrizULTRA+KETO Flush for Horses, Dogs & Cats

TrizUltra+Keto
Original price $23.18 - Original price $43.27
Original price $23.18
$23.18 - $43.27
$23.18 - $43.27
Current price $23.18

Free Shipping over $49

Dechra TrizULTRA+KETO Flush Dechra TrizULTRA+KETO Flush is a ready-to-use antibacterial and antifungal cleansing solution designed for dogs, cats, ...

View full details

HomeoPet HP Healing Cream for Pets – Wound, Cut, Bite & Burn First Aid Cream, 14 g

Homeopet
Original price $31.95
Original price $31.95 - Original price $31.95
Original price $31.95
$24.99
$24.99 - $24.99
Current price $24.99

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

HomeoPet HP Healing Cream for Pets – Wound & Skin Support, 14 g Anti-infective, First Aid, Healing, Wounds, Cuts, Burns, and Bites. HomeoPet HP...

View full details

Pad Heal, 8 oz

Cut Heal
Original price $17.99 - Original price $17.99
Original price $17.99
$17.99
$17.99 - $17.99
Current price $17.99

Free Shipping over $49

Cut Heal Tough Pad Heal, 8 oz Extreme endurance protection. Great for dogs who participate in extreme endurance events such as hunting, racing and ...

View full details

Canine Plus Multivitamin Formula for Dogs

VetriScience
Original price $18.71
Original price $18.71 - Original price $18.71
Original price $18.71
$14.49
$14.49 - $14.49
Current price $14.49

Free Shipping over $49

Canine Plus Multivitamin Formula for Dogs - 90 Chewable Tablets Canine Plus Multivitamin for dogs provides added nutrients, vitamins, and antioxida...

View full details

Forticept Maxi-Wash Skin & Wound Spray

Forticept
Original price $11.99 - Original price $18.95
Original price $11.99 - Original price $18.95
Original price $11.99
$9.99 - $18.95
$9.99 - $18.95
Current price $9.99

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

Forticept Maxi-Wash Skin & Wound Spray Forticept Maxi-Wash Antimicrobial Pet Skin & Wound Treatment is the next-generation antiseptic clean...

View full details

Nutramax Cosequin Mini Plus MSM Professional Line, 45 Soft Chews

Cosequin
Original price $14.97 - Original price $14.97
Original price $14.97
$14.97
$14.97 - $14.97
Current price $14.97

Free Shipping over $49

Cosequin Mini Plus MSM Professional Line, 45 Soft Chews Cosequin Minis contain FCHG49 Glucosamine Hydrochloride, TRH122 Sodium Chondroitin Sulfate,...

View full details

Zymox Topical Spray with 1% Hydrocortisone, 2 oz

Zymox
Original price $17.99 - Original price $17.99
Original price $10.79
$17.99
$17.99 - $17.99
Current price $17.99

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

Zymox Topical Spray with 1% Hydrocortisone for Pets Zymox Topical Spray with 1% Hydrocortisone offers a concentrated enzyme formulation for direct ...

View full details

Curicyn Hot Spot Formula, 3 oz bottle

Curicyn
Original price $15.49
Original price $15.49 - Original price $15.49
Original price $15.49
$9.99
$9.99 - $9.99
Current price $9.99

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

Curicyn Hot Spot Formula Curicyn fast acting Hot Spot Formula is an extra strength solution formulated to address hot spots, lick granuloma and ...

View full details

HomeoPet Liver Rescue

Homeopet
Original price $23.95
Original price $23.95 - Original price $23.95
Original price $23.95
$19.49
$19.49 - $19.49
Current price $19.49

Free Shipping over $49

HomeoPet Liver Rescue (Formerly Cleanz Detox) A natural homeopathic remedy that promotes good liver function. Can improve energy, overall health an...

View full details

Vet-Aid Sea Salt Derma Spray, 4 oz

Vet-Aid
Original price $20.99 - Original price $20.99
Original price $20.99
$20.99
$20.99 - $20.99
Current price $20.99

Free Shipping over $49

Vet-Aid Sea Salt Derma Spray, 4 oz A hypoallergenic, sterile solution that provides immediate soothing relief to a variety of dermatological condi...

View full details

HomeoPet Skin and Itch for Dogs, Cats, and Small Pets - Allergy and Itching Support

Homeopet
Original price $23.95
Original price $23.95 - Original price $23.95
Original price $23.95
$19.49
$19.49 - $19.49
Current price $19.49

Free Shipping over $49

HomeoPet Skin and Itch Relief for Dogs, Cats, and Small Pets – 15 mL HomeoPet Skin and Itch is a homeopathic liquid remedy that may help support he...

View full details

Curicyn Wound and Skin Care Kit, 4 pc

Curicyn
Original price $34.99 - Original price $34.99
Original price $34.99
$34.99
$34.99 - $34.99
Current price $34.99

Free Shipping over $49

Curicyn Trial Kit, 4 Piece Set For on the go or the perfect gift, Curicyn Trial Kit includes small sizes of four of our most popular and effective,...

View full details

HomeoPet Coat Rescue

Homeopet
Original price $23.95
Original price $23.95 - Original price $23.95
Original price $23.95
$19.49
$19.49 - $19.49
Current price $19.49

Free Shipping over $49

HomeoPet Coat Rescue, 15 mL HomeoPet Coat Rescue is specifically for oily, smelly coats. It also provides relief for dermatitis including that from...

View full details

Nutramax Welactin Daily Omega-3 Supplement For Dogs, 60 Soft Chews

Welactin
Original price $24.97 - Original price $24.97
Original price $24.97
$24.97
$24.97 - $24.97
Current price $24.97

Free Shipping over $49

Welactin Daily Omega-3 Supplement For Dogs, 60 Soft Chews Welactin daily omega-3 supplement helps maintain skin and coat, immune, and overall healt...

View full details

VetCare QuickDerm Wound Ointment, 2 oz

QuickDerm
Original price $32.95
Original price $32.95 - Original price $32.95
Original price $32.95
$20.99
$20.99 - $20.99
Current price $20.99

Free Shipping over $49

VetCare QuickDerm Wound Ointment, 2 oz For Horses, Dogs & Cats VetCare QuickDerm Wound Ointment is an advanced, once-daily topical treatment de...

View full details

HomeoPet Feline Skin & Itch Cat Allergy and Skin Support Drops

Homeopet
Original price $23.95
Original price $23.95 - Original price $23.95
Original price $23.95
$19.49
$19.49 - $19.49
Current price $19.49

Free Shipping over $49

HomeoPet Feline Skin & Itch Cat Allergy and Skin Support, 15 mL HomeoPet Feline Skin & Itch is a homeopathic liquid remedy formulated to he...

View full details

Healthy Promise Skin and Coat Soft Chews for Dogs, Savory Liver, 90 ct

Four Paws
Original price $19.99 - Original price $19.99
Original price $19.99
$19.99
$19.99 - $19.99
Current price $19.99

Free Shipping over $49

Healthy Promise Skin and Coat Soft Chews for Dogs, Savory Liver, 90 count Four Paws has been helping pet parents and four-legged family members flo...

View full details

Nutramax Welactin Natural Omega-3 Liquid Skin & Coat Supplement for Dogs

Welactin
Original price $29.99 - Original price $89.97
Original price $29.99
$29.99 - $89.97
$29.99 - $89.97
Current price $29.99

Free Shipping over $49

Welactin Natural Omega-3 Supplement for Dogs, 16 fl oz Support your dog's overall health with Welactin Canine, a premium omega-3 supplement sourced...

View full details

Vetoquinol Triglyceride Omega-3 Fish Oil Capsules for Dogs & Cats – Skin, Coat & Joint Support, 60 Count

Vetoquinol
Original price $13.99 - Original price $23.99
Original price $13.99
$13.99 - $23.99
$13.99 - $23.99
Current price $13.99

Free Shipping over $49

Triglyceride Omega Capsules for Dogs and Cats, 60 ct Triglyceride Omega Capsules provide a rich source of high-quality Omega-3 fatty acids (EPA and...

View full details

Atopivet Spot-On, 8 x 2 mL Pipettes

Atopivet
Original price $47.58 - Original price $47.58
Original price $47.58
$47.58
$47.58 - $47.58
Current price $47.58

Free Shipping over $49

Atopivet Spot-On, 8 x 2 mL Pipettes Atopivet Spot-On, 8 x 2 mL Pipettes, is a targeted solution for preserving a resilient and healthy skin barrier...

View full details

Prothrive Soothe n' Protect All Natural Skin Ointment for Dogs

Prothrive
Original price $11.39 - Original price $11.39
Original price $11.39
$11.39
$11.39 - $11.39
Current price $11.39

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

Prothrive Soothe n' Protect Soothe N' Protect is a natural, multi-use skin salve for dogs. The blend of natural moisturizers and essential oils are...

View full details

Missing Link Pet Kelp Skin & Coat Formula For Dogs, 8 oz

Missing Link
Original price $21.99
Original price $21.99 - Original price $21.99
Original price $21.99
$18.99
$18.99 - $18.99
Current price $18.99

Free Shipping over $49

Missing Link Pet Kelp Skin & Coat Missing Link Pet Kelp Skin & Coat Formula is a super-food supplement that provides the essential vit...

View full details

TrizEDTA Aqueous Flush – Multi-Use Ear & Skin Cleanser for Dogs, Cats & Horses

TrizEDTA
Original price $23.01 - Original price $44.45
Original price $23.01
$23.01 - $44.45
$23.01 - $44.45
Current price $23.01

Free Shipping over $49

Dechra TrizEDTA Aqueous Flush Dechra TrizEDTA Aqueous Flush is a versatile, multi-use solution designed for safe and effective cleansing of ears an...

View full details

Mal-A-Ket Wipes, 2.25" Round, 50 count

Mal-A-Ket
Original price $23.78 - Original price $23.78
Original price $23.78
$23.78
$23.78 - $23.78
Current price $23.78

Free Shipping over $49

Dechra Mal-A-Ket Wipes for Dogs and Cats Introducing convenient wet wipes designed for optimal coat and skin care. Indicated for conditions requiri...

View full details

Black Perfection Drawing Salve, 8 oz

Tenda Horse Products, LLC
Original price $16.99 - Original price $16.99
Original price $16.99
$16.99
$16.99 - $16.99
Current price $16.99

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

Black Perfection Drawing Salve, 8 oz For External Equine Use Only An original, time-tested horseman's favorite remedy for minor scratches, abrasion...

View full details

Davis Inside & Out Wellness Kit

Davis Manufacturing
Original price $52.35
Original price $52.35 - Original price $52.35
Original price $52.35
$39.99
$39.99 - $39.99
Current price $39.99

Free Shipping over $49

Davis Inside & Out Wellness Kit For dogs and cats. The Davis Inside & Out Wellness Kit is designed to improve your pet's health from the in...

View full details

Atopivet Mousse, 8.45 oz

Atopivet
Original price $33.98 - Original price $33.98
Original price $33.98
$33.98
$33.98 - $33.98
Current price $33.98
$4.02 / oz

Dechra Atopivet Mousse, 8.45 oz for Dogs and Cats Dechra Atopivet Mousse is a luxurious, hydrating mousse specially formulated to support healthy s...

View full details

Pet Head Quick Fix Foam, 6.7 oz

Pet Head
Original price $5.99 - Original price $5.99
Original price $5.99
$5.99
$5.99 - $5.99
Current price $5.99

Free Shipping over $49

Extra 10% off. Applied at checkout

Pet Head 6.7oz Quick Fix Foam The Pet Head Quick Fix No-Rinse Foam makes paw, face, and fur cleaning quick and easy! This convenient foam is perfec...

View full details

Mal-A-Ket Plus TrizEDTA Dog & Cat Spray Conditioner, 8 oz

Mal-A-Ket
Original price $34.83 - Original price $34.83
Original price $34.83
$34.83
$34.83 - $34.83
Current price $34.83
$4.35 / oz

Free Shipping over $49

Dechra Mal-A-Ket Plus TrizEDTA Spray Conditioner, 8 oz An easy-to-use spray for healthy skin in pets with conditions responsive to ketoconazole and...

View full details

NutriVed O.F.A. Chewable Tablets for Dogs – Skin, Coat & Immune Support, 60 Count

Vedco
Original price $17.99 - Original price $19.99
Original price $17.99
$17.99 - $19.99
$17.99 - $19.99
Current price $17.99

Free Shipping over $49

NutriVed O.F.A. for Dogs – 60 Ct Support your dog’s overall health with NutriVed O.F.A. Chewable Tablets, a convenient and highly palatable daily s...

View full details

TrizCHLOR 4 Spray Conditioner for Horses, Dogs & Cats

TrizCHLOR
Original price $31.27 - Original price $31.27
Original price $31.27
$31.27
$31.27 - $31.27
Current price $31.27
$3.91 / oz

Free Shipping over $49

Dechra TrizCHLOR 4 Spray Conditioner for Horses, Dogs, and Cats Dechra TrizCHLOR 4 Spray Conditioner is an easy-to-use antimicrobial spray formulat...

View full details

Allerderm Omegaderm EZ Dose, 4 ml Packets, Small Dogs, 28 ct

Virbac
Original price $24.39 - Original price $24.39
Original price $24.39
$24.39
$24.39 - $24.39
Current price $24.39

Free Shipping over $49

Virbac Allerderm Omegaderm Liquid Skin & Coat Supplement for Cats & Dogs, 28 ct Allerderm Omegaderm is a veterinary-formulated supplement f...

View full details

TrizCHLOR 4 Wipes – Antimicrobial Skin Care for Dogs & Cats, 50 ct

TrizCHLOR
Original price $22.01 - Original price $22.01
Original price $22.01
$22.01
$22.01 - $22.01
Current price $22.01

Free Shipping over $49

Dechra TrizCHLOR 4 Wipes, 50 ct Dechra TrizCHLOR 4 Wipes are specially formulated antimicrobial wipes designed to support healthy skin in dogs and ...

View full details

At Jeffers Pet, we understand the importance of keeping your animals' skin and coat healthy and vibrant. Explore our comprehensive selection of skin and coat care products designed to ensure your pets and livestock look and feel their best. From shampoos and conditioners to skin treatments and supplements, we offer a wide range of top-quality solutions for various animal species. Trust Jeffers Pet to provide you with the tools you need to maintain the well-being and appearance of your beloved animals. Shop now to enhance your animals' skin and coat health.

Interested in Skin & Coat Care Meds & Supplies for Animals?

A healthy skin and coat for pets and animals provide them with protection against environmental factors and pathogens while serving as a visual indicator of optimal health. Explore our other collections for skin and coat care for other animals like horses, cats and dogs.

Can I purchase Skin & Coat Care Meds & Supplies for Animals on a regular basis?

Yes, it's available for purchase through our store. Add it to your cart and explore related items in our collections.

Can I purchase Skin & Coat Care Meds & Supplies for Animals online?

Simply add the item to your cart to check if it qualifies for free shipping. Many of our farm & pet items are eligible!

Free Shipping

Most orders $49+

Free Shipping
Give Us A Call

1-800-JEFFERS

Give Us A Call
Save Even MORE

with Jeffers Rewards!

Save Even MORE